logo.gif (1146 bytes)logo1.gif (1873 bytes)


powrót

 
powrot.gif (804 bytes)

                          

"VII Jesienna Wystawa SCHAP"

Prezydent Miasta Chorzów i Miejska Galeria Sztuki "MM" w Chorzowie mają zaszczyt zaprosić na uroczyste otwarcie VII Jesiennej Wystawy SChAP (Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków), które odbędzie się 4 października 2004 roku o godzinie 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki "MM" w Chorzowie, ul. Sienkiewicza 3

Wystawa czynna do 29 października 2004 roku.

Na wernisażu Stowarzyszenie rozpocznie również II Chorzowskie Warsztaty Artystyczne wynikiem których będzie stworzenie kolekcji obrazów która przekazana zostanie UM Chorzów, w ramach warsztatów artyści przekażą również prace na aukcję na rzecz Stowarzyszenia Srece dla dziecka - dochód z aukcji przeznaczony będzie na zakup sprzętu medycznego dla przewlekle chorych dzieci - info o aukcji p.Dorota Stępień 0 609 588 581
Przed aukcje obrazy będa prezentowane w Teatrze Rozrywki podczas koncertu
dn. 8 października, aukcja przewidziana jest w późniejszym terminie.

zywiolyIII_m.jpg (13175 bytes) zmierzch_m.jpg (7369 bytes)

Teresa Nowelska-Sabalczyk
Żywioły III
olej, płótno 60x80cm
Anna Zadora
Zmierzch
olej, płótno

wiedzialamzp_m.jpg (13646 bytes)

Małgorzata Ćwichoń, Wiedziałam ze przyjdą... - technika własna

oknoI_m.jpg (9977 bytes) nadz_m.jpg (9815 bytes)

Manuel Sabalczyk
Okno I
techniki różne, płótno
Marian Knobloch
Nad zatoką
olej, płótno

samsonid_m.jpg (18781 bytes) szklanag_m.jpg (13308 bytes)

Piotr Naliwajko
Samson i Dalila
olej, płótno
Andrzej Kuczok
Szklana góra
olej, płótno

_____________________________________________________________

(...) Już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w Chorzowie mieszkała i tworzyła grupa artystów plastyków, którzy co jakiś czas wystawiali wspólnie swoje prace. W latach siedemdziesiątych chorzowscy artyści plastycy tworzyli "Grupę Chorzów" - formalną grupę artystyczną, która prezentowała swój dorobek na wystawach organizowanych w Muzeum w Chorzowie. Później - chociaż grupa rozpadła się - plastycy nie zaprzestali organizowania wspólnych wystaw w Muzeum. Dwie (bardzo udane) odbyły się w 1993 i 1996 roku.

Drugą oglądała Romana Maciąg, Prezydent działającej w Paryżu Akademii Artystów Europy Centralnej, a efektem jej wizyty było zaproszenie osiemnastu chorzowskich artystów do udziału w wystawie Akademii Artystów Europy Centralnej organizowanej w Paryżu w lutym 1997 roku pod tytułem "Wejście w nowy wiek". Jury paryskiej wystawy przyznało dwóm chorzowskim artystom - Gerardowi Grzywaczykowi i Marianowi Knoblochowi medale za zasługi dla kultury i sztuki.

Paryska wystawa natchnęła chorzowian wiarą we własne możliwości twórcze i na nowo skonsolidowała grupę. Tak zrodził się pomysł zawiązania Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków, zrzeszającego profesjonalnych artystów plastyków mieszkających w Chorzowie. Zostało ono oficjalnie wpisane do rejestru w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach 28 kwietnia 1998 r.

Wśród celów istnienia SChAP jego członkowie wymieniają ochronę swobody twórczości plastycznej, szerzenie kultury plastycznej oraz pozyskiwanie i propagowanie idei mecenatu artystycznego na terenie miasta i okolic, działalność na rzecz włączenia twórczości plastycznej w społeczny obieg dóbr, myśli i wartości, a także w procesy kształtowania środowiska człowieka. Do innych istotnych celów funkcjonowania SChAP należą propagowanie dorobku artystycznego chorzowskich twórców i artystów z nimi współpracujących, a także kształtowanie zasad etyki zawodowej oraz propagowanie solidarności organizacyjnej i wzajemne wsparcie.

Oficjalną inauguracją działalności stowarzyszenia była "Prezentacja prac członków SChAP" otwarta 16 czerwca 1998 r. w jego pierwszej siedzibie - chorzowskiej galerii "Przy Kominku". Na ekspozycję składały się obrazy olejne, rzeźby, płaskorzeźby i grafiki wszystkich członków SChAP. Od tego czasu prace chorzowskich twórców można było oglądać na wielu organizowanych wmieście wystawach indywidualnych i zbiorowych - na stałe do kalendarza chorzowskich imprez kulturalnych wpisała się "Jesienna Wystawa Chorzowskich Artystów Plastyków" (zaplanowana na październik wystawa będzie już siódmą z kolei w tym cyklu). Obok wystaw w Chorzowie SChAP ma na swoim koncie szereg udanych prezentacji dorobku w kraju i za granicą (m.in. w Opolu w Galeri Sztuki Współczesnej, w Kołobrzegu - Galeria Sztuki Współczesnej, w Warszewie - Stara Kordegarda w Łazienkach Królewskich, w Gdyni - Galeria Sztuki Współczesnej 78, w Rzymie w Instytucie Polskim, w Creil we Francji czy miastach partnerskich Chorzowa - Termoli we Włoszech, Zlin w Czechach, Ozd na Węgrzech i Creil we Francji). Wiele razy chorzowscy plastycy angażowali się w akcje o charakterze charytatywnym (m.in. aukcja na rzecz Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" prowadzącą zbiórkę pieniędzy na leczenie chorego Mariusza z Łagowa, Fundację ~Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową", aukcja w ramach dorocznego Balu Charytatywnego na rzecz doposażenia chorzowskich szpitali, aukcja obrazów i grafiki z przeznaczeniem na wsparcie działalności Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - koło w Chorzowie czy obecnie aukcja na rzecz Stowarzyszenia "Serce dla dziecka".

Bogata działalność, wielość i różnorodność przedsięwzięć oraz zainteresowań i konsekwencja w działaniu spowodowały, że wciągu kilku lat swojego istnienia Stowarzyszenie Chorzowskich Artystów Plastyków mocno zaznaczyło swoją obecność, a biorąc pod uwagę to, że zapał i pomysłowość członków SChAP nie słabną ani na chwilę, z pewnością jeszcze wiele możemy się po nich spodziewać. Z każdym przedsięwzięciem poprzeczka idzie w górę...

W uznaniu osiągnięć w roku 2001 Stowarzyszenie Chorzowskich Artystów Plastyków nominowano do Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury. Nominację do tej nagrody ma na swoim koncie także Gerard Grzywaczyk. W 1998 roku wyróżnienie to otrzymał Piotr Naliwajko, w roku 2001 Manuel Sabalczyk a w 2003 roku Zofia Grzeganek-Szczepaniec.

Krzysztof Knas
Wspólny Chorzów
7(79)/2003

_______________________________________________________________

                                                                      

Galeria czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 - bezpłatne zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży w czwartki i piątki - wstęp wolny!