logo.gif (1146 bytes)logo1.gif (1873 bytes)


powrót

 
powrot.gif (804 bytes)

                          

ROMAN NOWOTARSKI - MALARSTWO

Prezydent Miasta Chorzów i Miejska Galeria Sztuki "MM" w Chorzowie mają zaszczyt zaprosić na uroczysty wernisaż wystawy Roman Nowotarski - malarstwo, który odbędzie się 9 stycznia 2006 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki "MM" w Chorzowie, ul. Sienkiewicza 3.
Wystawa czynna do 30 stycznia 2006 r

maskaapm.jpg (109895 bytes)

Roman Nowotarski "Maska-Afryka południowa" - olej na korku - 22 *29 cm. Wym z passe-partou 50*60 cm

Roman Nowotarski urodził się w 1932 roku na Huculszczyźnie. W 1960 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta począwszy od lat pięćdziesiątych związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Najpierw w charakterze wykładowcy w klasie rysunku, potem jako jej profesor prowadzący zajęcia z rysunku i malarstwa na Wydziale Grafiki w Katowicach, a ostatecznie założyciel i wybitny pedagog - Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Dorobek zawodowy i artystyczny Romana Nowotarskiego jest nie do przecenienia.

Uczestniczył aktywnie w wielu wystawach i konkursach organizowanych w kraju i za granicą. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień krajowych i międzynarodowych.

Artysta szczególnie sobie ceni I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Fundacji Polsko - Japońskiej Im. Myaucki ,, Impresje Polskie", Którą otrzymał w 1995r za malarstwo, ze względu na jej odmienność i wyjątkowość. Jego obrazy znajdują się w muzeach oraz kolekcjach prywatnych zarówno w kraju jak i za granicą. Między innymi: w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, w muzeach w Katowicach, Bytomiu, Bielsku Białej, Zabrzu, Warszawie, kolekcjach prywatnych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, a ostatnio nawet w Afryce Południowej. Prezentował swoje prace między innymi na wystawach w Bazylei, Berlinie, Bratysławie, Harraże, Istambule, Londynie, Paryżu, Tokio i Waszyngtonie.

Tak wyraził się o twórczości R.Nowotarskiego jeden z największych malarzy polskich Tadeusz Brzozowski:
" Sztuka ta zawsze przyciągała mnie wprost magnetycznie.Wizja,a jakże obsesyjna,pejzażu ogołoconego z ludzi,pejzażu dzielnic robotniczych fabrycznego miasta,powstałych raczej w XIX wieku,zatopionym w gęstym,nostalgicznym kolorycie,spiętym prawie geometrycznie uproszczonym rysunkiem,jest autentycznie osobista.Środki formalne użyte przez Nowotarskiego są tej klasy,że jego wizja wzrusza i budzi refleksje głębsze,dotykające chyba egzystencjalnej warstwy życia.To niesłychanie poetycka sztuka."

Artysta zajmuje się również scenografią teatralną i filmową.Kilkanaście lat współpracował z Teatrem Eksperymentalnym STG w Gliwicach.Wraz z reżyserem Edwardem Mołkiem otrzymał wiele nagród za scenografię i inscenizację wystawianych na tej scenie widowisk.Szczególnie ceni sobie wyróżnienia za scenografię do spektakli "Wiosna" wg.Brunona Szulca,"Fabryka Absolutu" Karola Capka,"Podróżni" wg. Własnego scenariusza i widowiska "Zmierzch Babla".

Roman Nowotarski współpracował także z reżyserem Ryszardem Waśką przy realizacji jego filmów krótkometrażowych nagrodzonych na festiwalu w Brukseli.Jest autorem scenografii do filmu Andrzeja Kondratiuka "Panna,Łucznik i Skorpion".

Artyście nie obca jest również estrada.Wwolnych chwilach jako gość "Piwnicy pod Baranami" śpiewa ballady,do których sam pisze teksty i komponuje muzykę.

Obecnie prof.Roman Nowotarski przygotował album i cykl wystaw będący pokłosiem jego podróży po Afryce.

___________________________________________________________

                                                                      

Galeria czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 - bezpłatne zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży w czwartki i piątki - wstęp wolny!