Józef WILKOŃ - malarstwo. rzeźba, obiekty przestrzenne
powrót
powrot.gif (804 bytes)
4 - 26 kwiecień 2011 r.
wernisaż 4 kwietnia 2011 r. godz. 17.00
Józef Wilkoń - wybitny ilustrator książek, malarz i historyk sztuki. Urodził się 12 lutego 1930 r. w Bogucicach koło Wieliczki, wychowywał się pod Łańcutem, mieszka i tworzy w Zalesiu Dolnym.

W 1954 roku ukończył studia Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1955 roku obronił dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale malarstwa u profesora Adama Marczyńskiego. Zainteresowanie sztuką wzbudzał w artyście jego ojciec, Piotr Wilkoń, urzędnik pracujący na kolei, który każdą wolną chwilę również spędzał przy sztalugach.

Józef Wilkoń jest wszechstronnym artystą. Najbardziej znaną sferą jego twórczości jest ilustratorstwo. Opracował graficznie blisko dwie setki książek dla dzieci i dorosłych – większość wydanych w Polsce, oraz ponad 60 zagranicą (głównie we Francji, Szwajcarii, Niemczech i Japonii). W 1957 roku nawiązał współpracę z pierwszymi wydawnictwami. Już po dwóch latach ukazała się książka „Pawie Wiersze” napisana do jego rysunków przez Tadeusza Kubiaka. Sam Józef Wilkoń twierdzi, że jest to jego najważniejsze dzieło do dziś dzień.

Od początków swojej kariery ilustratorskiej związany jest z licznymi dużymi wydawnictwami, m. in. wydawnictwem Nasza Księgarnia, Ruch, Czytelnik, Krajową Agencją Wydawniczą, wydawnictwem Interpress Warszawa oraz Wydawnictwem Literackim w Krakowie.

Józef Wilkoń zajmuje się również ilustrowaniem czasopism, uprawia malarstwo sztalugowe i rzeźbę, projektuje karnety, gobeliny (Spółdzielnia im. St. Wyspiańskiego w Krakowie), pocztówki, kalendarze oraz inne małe formy graficzne. Ponadto, z twórczością Wilkonia można zetknąć się w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu, gdzie tworzy scenografię. Autor prowadzi działalność edukacyjną – organizuje zajęcia dla dzieci, które często odbywają się w jego własnym, przydomowym ogrodzie. Józef Wilkoń udziela się również w akcjach charytatywnych ( m. in. „Polscy Artyści Plastycy – Dzieciom”).

Wśród bardzo licznych nagród i gratyfikacji zdobytych przez Józefa Wilkonia w Polsce podkreślić należy Złote Berło ( 2010 r. ), Krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski ( 2010 r. ), Złoty Medal „Zasłużony w kulturze – Gloria Artis” ( 2006 r. ), Nagrodę Ministra Kultury ( 2005 r. ) oraz Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości ( 2002 r. ). Ponadto, twórczość artysty została uhonorowana licznymi nagrodami za granicą: Złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej IBA (Niemcy – 1959), Złoty Medal na Biennale Ilustracji w Bratysławie BIB( Słowacja -1969 r. ), The Owl Prize ( Japonia - 1984 r. ), Premio Europeo ( Włochy – 1975 r. ).

Józef Wilkoń jest również inspiracją dla innych twórców. W 2000 roku Jakub Nowak nakręcił film dokumentalny o artyście, a w 2007 roku kolejny dokument poświeciła mu Grażyna Banaszkiewicz.

Imponujący dorobek artystyczny, liczne wydawnictwa, nagrody i wystawy przyczyniły się do tego, iż artysta jest uwielbiany przez pokolenia. Dzięki charakterystycznej kresce i indywidualnym środkom wyrazu jest bardzo rozpoznawalny i popularny. Maluje tuszem i akwarelą. Jego ilustracje są prawdziwe, nie upiększają ani nie wygładzają natury. Wilkoń traktuje swoich odbiorców poważnie, ukazuje dobro i zło naszego świata. Jego twórczość zachwyca i wzrusza zarówno dzieci, jak i dorosłych, jest perłą pośród tandety wystawianej dziś w księgarniach. Autor z lekkością definiuje naturę i rządzącą nią rzeczywistość, buduje historie i napięcie, rozbudza wszystkie zmysły odbiorców ujmując kwintesencję rzeczy, jej najgłębszą prawdę.

Magdalena Bartocha
Galeria otwarta pon.-pt. 10.00-18.00 oraz w sob. 10.00-14.00
8495