Mikołaj PAZIZIN - malarstwo
powrót
powrot.gif (804 bytes)
9 - 30 lipiec 2012 r.
wernisaż 9 lipca o godz.17.00
W ramach wymiany kulturalnej pomiędzy miastami partnerskimi Chorzowa gościem Miejskiej Galerii Sztuki MM będzie artysta z ukraińskiego miasta Tarnopol - Mikołaj PAZIZIN.

Mikołaj Pazizin urodził się w roku 1949 (Kałmucja). Studiował na Uniwersytecie w Krasnodarze (Rosja) na Wydziale Sztuk Pięknych w latach 1967-1972. Od 1975 roku mieszka i pracuje w Tarnopolu. Od 1984 roku jest członkiem Związku Artystów Ukrainy. Uprawia malarstwo oraz rysunek. Brał udział w wystawach na Ukrainie (Kijów, Lwów, Tarnopol, Czerniowce, Użgorod, Dniepropietrowsk, Zaporoże, Popława, Równe, Krzemieniec, Poczajów, Simferopol, Chmielnicki, Łuck, Iwanofrankowsk, Odessa, Mariupol), w Rosji (Moskwa, Penza, Krasnodar), Austrii (Rauris) i w Polsce (Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Lubaczów, Jarosław, Rzeszów, Tomaszów Lubelski, Lublin, Krosno, Przemyśl, Bielsko-Biała, Mielec, Żywiec, Grodzisk, Ostróda, Boguszów Gorce, Niemcza, Lwówek, Pleszew, Gołuchów, Nowy Tomyśl, Garbisz, Przeworsk, Kudowa Zdrój, Ząbkowice Śląskie). Stypendysta Krakowskiej (1992) i Wiedeńskiej Fundacji "Janineum" (1997, 1998, 2005). Uczestnik ponad trzydziestu międzynarodowych plenerów artystycznych.

Na pierwszą edycję tak niezwykłego pleneru do Chorzowa zostało zaproszonych pięciu zagranicznych artystów z miast partnerskich Francji, Niemiec i Ukrainy. Udział w plenerze wzięło także siedmiu członków Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków.
Artyści wspólnie podróżowali po mieście. Jeździli tramwajami, oglądali najbardziej charakterystyczne obiekty przemysłowe.
Artyści oglądali miasto z wieży magistratu. Zobaczyli też hutę Kościuszko. Zwiedzali m.in. zajezdnię tramwajową w Chorzowie Batorym oraz kopalnie "Katowice" i "Guido".
To co zobaczyli przelewali na płótna.
Niektóre z tych obiektów niedługo przestaną istnieć. Warto je malować i w jakiś sposób udokumentować. Architektura poprzemysłowa to charakterystyczny element dzisiejszego pejzażu naszego regionu jak się okazało każdy temat jest dobry do inspiracji .
Dzięki temu plenerowi znowu udało się coś zatrzymać w czasie, a artyści nawiązali nowe znajomości i wymienili się doświadczeniami.

Na wernisażu nastąpiło uroczyste otwarcie II Międzynarodowego Pleneru "Pejzaż postindustrialny Chorzowa". Tematem pleneru była chorzowska ulica Wolności.
Galeria otwarta pon.-pt. 10.00-18.00 oraz w sob. 10.00-14.00
8504