Wiesław OBRZYDOWSKI - malarstwo - z kolekcji Elżbiety i Mariana Biesiadów
powrót
powrot.gif (804 bytes)
4 - 26 marzec 2013 r.
wernisaż 4 marca 2013 r. o godzinie 17.00
Wiesław Obrzydowski


Urodził się w 1938 w Krakowie. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP
w Krakowie, pod kierunkiem: W. Taranczewskiego, T. Łakomskiego, C. Rzepińskiego.
W 1966 r. otrzymał dyplom w pracowni H. Rudzkiej-Cybisowej.
Jest przedstawicielem "nowej ekspresji", prekursor transawangardy, kierunku rozwijajacego sie równolegle w Europie i USA. Do początku lat 80-tych jego twórczość pozostawała w cieniu życia artystycznego. Artysta nie mieścił się w kanonach awangardowych poszukiwań sztuki lat 60-tych i 70-tych. W 1987 jego prace wystawiane były w ramach ekspozycji "Realizm radykalny, abstrakcja konkretna"w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dwa lata później, sopockie BWA zorganizowało retrospektywną wystawę jego prac. Na początku lat 80-tych zaklasyfikowany został, jako prekursor "polskiej ekspresji" i "kontynuator figuracji lat 50-tych". Wtedy to W. Obrzydowski spalił prawie wszystkie dzieła, które powstały w latach 1966-68 i zaczął przeciwstawiać się obowiązującemu koloryzmowi.
Jego prace charakteryzuje niechlujność i brzydota. Artysta często malował na odwrocie płócien, bądź na blejtramach. Ostatnio jego malarstwo złagodniało, pojawia się w nim coraz więcej scen z życia rodzinnego. Dominujące dawniej czerwienie i zielenie, zastąpiły: żółcienie, błękity i fiolety.
Wiesław Obrzydowski jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Brał udział w licznych wystawych zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz w bardzo licznych i znaczących kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
Galeria otwarta pon.-pt. 10.00-18.00 oraz w sob. 10.00-14.00
246172