Michał Kliś -
"Świąteczne klimaty"- malarstwo, grafika
powrót
powrot.gif (804 bytes)
5 - 30 grudzień 2016 r.
wernisaż:
poniedziałek 5 grudnia 201 6 r. godz. 17.00
Prof. zw. Michał Marian Kliś - grafik, plakacista, nauczyciel akademicki, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w latach 2001-2005. Urodzony 13.09.1945 r. w Bielsku Białej. Łodygowianin. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w 1964 roku. Od 1966 do 1969 roku pracował jako kreślarz w Zakładach Przemysłu Wełnianego im. J. Niedzielskiego (późniejszy Welux) w Bielsku - Białej. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach w latach 1969-1974 (dyplom główny w Pracowni Plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego, dodatkowy z projektowania książki u prof. Stanisława Kluski oraz z malarstwa u prof. Andrzeja S. Kowalskiego; studia z zakresu grafiki warsztatowej u profesorów Andrzeja Pietscha, Wojciecha Krzywobłockiego i Stanisława Gawrona).

W roku 1995 uzyskuje tytuł profesora w zakresie sztuk plastycznych, a w roku 2000 tytuł profesora zwyczajnego. Od 1974 roku jest nauczycielem akademickim i organizatorem nowych placówek dydaktycznych w katowickiej Filii ASP w Krakowie – od 1974 roku asystent w Pracowni Plakatu prof. Grabowskiego, a od końca lat 80-tych kierownik Pracowni Dyplomującej: Projektowanie Komunikacji Wizualnej na kierunku Wzornictwo. W latach 1993-1996 i od 1996 roku jest Kierownikiem Katedry Wzornictwa Przemysłowego. W latach 1993-1999 pełni funkcję Dziekana katowickiego Wydziału Grafiki. Od 1999 do 2002 roku pełni funkcję Prorektora ASP w Krakowie do spraw Filii w Katowicach.
W latach 2001-2002 sprawuje funkcję Rektora usamodzielnionej ASP w Katowicach, natomiast w 2002 roku zostaje wybrany na stanowisko Rektora na kadencję 2002-2005. Aktualnie prowadzi Międzykierunkową Pracownię Projektowania Plakatu oraz Pracownię Projektowania Komunikacji Wizualnej w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Brał udział w ponad 150 wystawach w kraju i za granicą: m.in.: udział w Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie, Lahti, Brnie, Trnawie, Ogaki, Toyamie, Tokio, Osnabrück, Paryżu, Ningbo, Korei i Meksyku; udział w Ogólnopolskim Biennale Plakatu w Katowicach i Rzeszowie; wystawy grafiki w Xylon, Brukseli, Genewie, Fryburgu, Olsztynie, Jeleniej Górze, Bielsku-Białej i Katowicach. Jest autorem szeregu projektów znaków graficznych, a także scenografii dla Teatru „Banialuka” w Bielsku Białej, oraz plakatów: m.in. dla „Banialuki”i Teatru Polskiego w Bielsku Białej. Juror krajowych i zagranicznych konkursów malarskich, na plakat i na grafikę projektową, jak również członek rad programowych Biur Wystaw Artystycznych, rady programowej Muzeum w Bielsku-Białej oraz Komisji Stypendialnej w zakresie twórczości plastycznej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek KRASP, KRUA, a także Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich.
Bierze udział w wielu konferencjach, jest również autorem szeregu artykułów w fachowych periodykach. Opracował szereg recenzji w przewodach doktorskich i habilitacyjnych, zarówno w zakresie grafiki i malarstwa, jak również wzornictwa i architektury wnętrz oraz postępowań profesorskich.

Za działalność artystyczną otrzymał Srebrny Medal na Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej Brno 1996, Złote Medale na Biennale Plakatu Polskiego Katowice 1987 i 2001. Laureat licznych nagród, m.in.: I Nagrody Marszałka Sejmu Alicji Grześkowiak za plakat na „20-lecie pontyfikatu Ojca Świętego”, I Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Zamkniętym na logo Konferencji Ministrów Spraw Zagranicznych, III Nagrody na Międzynarodowym Triennale Plakatu Teatralnego Sofia 2001. Jest także laureatem: I Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na logo Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta Katowic 2001, Nagrody Prezydenta Bielska-Białej IKAR 2001, Nagrody Wojciecha Korfantego - Katowice 2003, Nagrody im. Karola Miarki – Katowice 2003, Nagrody ZPAP za plakat na XVIII Biennale Plakatu Polskiego – Katowice 2003. W roku 2005 otrzymał Nagrodę Indywidualną Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne, dydaktyczne i organizacyjne oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, a także srebrny Medal Gloria Artis – Zasłużony Dla Kultury. Otrzymał również wiele nagród za malarstwo oraz plakat w konkursach krajowych i międzynarodowych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP. W sierpniu 2008 roku otrzymał I Nagrodę w Konkursie na logo Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Prace w zbiorach: Muzeum w Bielsku-Białej; Muzeum Plakatu w Wilanowie, Warszawa; Muzeum Górnośląskie, Bytom; Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Poznaniu; Museum of Modern Art, Toyama; Ogaki Museum of Art, Ogaki; Art Museum, Lahti; ONZ, New York; Musei e Gallerie Pontificie, Vaticano; Rogal Academy, Sydney; Musée des Arts Décoratifs, Paris.
Galeria otwarta pon.-pt. 10.00-18.00 oraz w sob. 10.00-14.00
4403