logo.gif (1146 bytes)logo1.gif (1873 bytes)


powrót

 
powrot.gif (804 bytes)

                          

"JAN SZANCENBACH - MALARSTWO"

Prezydent Miasta Chorzów i Miejska Galeria Sztuki "MM" w Chorzowie mają zaszczyt zaprosić na uroczyste otwarcie wystawy z cyklu WYDARZENIE ROKU prof. Jan Szancenbach - malarstwo, która odbędzie się 31 maja 2004 r. o godz.17.00  w Miejskiej Galerii Sztuki "MM" w Chorzowie, ul. Sienkiewicza 3.
Wystawa zorganizowana we współpracy z ABC Gallery w Poznaniu, komisarz wystawy Katarzyna Jankowiak-Gumny.
Wystawa czynna do 28 czerwca 2004r

starajm.jpg (25189 bytes)

Stara jabłoń i kwitnące forsycje, 1996,83x95 cm.

 

okretpm.jpg (17368 bytes)

Okręt pożarniczy w Göteborgu V, 1995 olej na płótnie, 85x95

ostatniekm.jpg (16652 bytes)

Ostatnie kwiaty dla mojej żony

bialywm.jpg (16847 bytes)

Biały wazon I,1995,85x95cm.

______________________________________________________________

Twórczość Jana Szancenbacha wyrasta z wiary w sens sztuki traktowanej
jako najlepsza metoda aby utrwalić i pokazać harmonię otaczającego nas świata.
Malarstwo to rozgrywa się na obszarze ponadczasowych wartości kultury europejskiej.
Drogę, którą postępował artysta wytyczyli XVI wieczni mistrzowie weneccy jak Tycjan i wielcy malarze XVII stulecia - Rembrandt, Rubens, Velasquez, a kontynuowali Monet, Bonnard. Sam twórca uważał się za spadkobiercę pierwszej generacji polskich kolorystów - Cybisa, Rudzkiej, Eibischa.
Jan Szancenbach urodził się w Krakowie i z tym miastem związany był do końca życia. Artysta kilkakrotnie wspominał specyficzną atmosferę Krakowa jako wyjątkowego w Polsce centrum sztuki. Podkreślał także chlubne tradycje tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, w której się kształcił. Studia artystyczne odbył Szancenbach w latach 1945-48. Uczęszczał początkowo do pracowni Wojciecha Weissa, a następnie Eugeniusza Eibischa. Właśnie pod wpływem swego profesora dokonał ostatecznego wyboru drogi artystycznej, której pozostał wierny przez kilkadziesiąt lat.

Obrazy J. Szancenbacha są bardzo silnie osadzone w tradycji pikturalizmu, gdzie decy-dujące znaczenie mają kwestie wartości barwnych, różnorodność tkanki obrazu, indywidualny dukt pędzla porównywalny do charakteru pisma. Ten rodzaj malarstwa wymaga
doskonałego warsztatu i wytrawności spojrzenia. Jan Szancenbach posiadł obie te cechy w stopniu czyniącym zeń mistrza. Artysta podjął się roli kontynuatora wielkiej tradycji, lecz także twórczo ją rozwinął. Nasilenie indywidualnej jakości barwy w obrębie kompozycji, intensyfikacja chromatyki, doskonałe opanowanie światłocienia, sprawiają, że kolor lśni
pełnią swej autonomicznej wartości, a równocześnie materializuje się w przedmiocie, który rozpoznajemy jako owoc, kwiat, dzban czy muszlę.
Jan Szancenbach operuje wszystkimi barwami pryzmatu z równą swobodą i śmiałością. Chętnie używa zestawień opozycyjnych, które stanowią dominantę obrazu - jak płomienne cynobry i nasycone błękity. Pulsujące kunsztowną grą odcieni kolory zamieniają wyobrażony
na płótnie świat w barwną ekstazę. Artysta porusza się w kręgu tradycyjnych przedstawień.
Przez wiele lat malował pejzaże, martwe natury, sceny ogrodowe. Przedstawienia takie stały się jego znakiem rozpoznawczym. Głównymi bohaterami obrazów pozostają codzienne przedmioty, kwiaty, owoce wprost z ogrodu. A przecież świat wyobrażony na płótnach Jana Szancenbacha to kraina obfitości, gdzie panuje spokój i atmosfera odświętności. Sady są w pełni kwitnienia, wnętrza rozświetlone słońcem, jabłka w koszyku i bzy w wazonie promienieją blaskiem świeżości.
Naczelnym założeniem malarstwa Szancenbacha był zawsze cel uzyskania harmonii
nie tylko w obszarze ograniczonego ramami płótna, lecz przede wszystkim pomiędzy materią malarską a światem widzialnym. Artysta z miłością i zachwytem przygląda się roślinom, owocom,zmienności pór roku. Sławi on piękno świata. Nie tylko urodę owoców i naczyń, które zestawia w martwych naturach, lub krajobrazów jakie przedstawia, ale, co najważniejsze, pokazuje wewnętrzną harmonię otaczającej nas rzeczywistości. Ta spokojna pewność sprawia, że obrazy Jana Szancenbacha pomagają również widzom dostrzec urodę codziennych zdarzeń i spojrzeć na nie z czułością.

_______________________________________________________________

                                                                      

Galeria czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 - bezpłatne zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży w czwartki i piątki - wstęp wolny!