Artefactorium: Sylwia LIS-PERSONA, Anita SADLEJ-STELMACH, Miłosz HORODYSKI
powrót
powrot.gif (804 bytes)
2 marzec - 1 czerwiec 2020 r.
Werrnisaż 02.03.2020, godz. 17.00
Szanowni Państwo,
w związku z ogłoszeniem stanu epidemii i zawieszeniem działalności instytucji kultury 13 marca przerwaliśmy prezentację wystawy ARTEFACORIUM na naszych salach ekspozycyjnych i przeszliśmy do trybu on line, gdzie w międzyczasie zaprezentowaliśmy jeszcze dwie kolejne wystawy malarstwa Klaudii Laty i Barbary Skąpskiej.
11 maja ponownie otworzyliśmy nasze sale ekspozycyjne dla zwiedzających, na których powrócić można do przerwanej przez epidemię kilka dni po wernisażu wystawę ARTEFACTORIUM.Artefaktorium to kolekcja obiektów sztuki, których osnową jest papier unikatowy. Ręcznie czerpana materia jest nośnikiem zarówno trwałości jak i ulotności pamięci.
Z jednej strony bowiem papier nie pozwala zapomnieć z drugiej delikatny i kruchy łatwo ulega degradacji. Destrukcja w pracach artystów staje się symbolem przemiany czegoś powszechnego, jak przedmiot codziennego użytku, w unikat – artefakt, nabierający znaczenia kulturowego. Instalacje, asamblaże, kolaże ujawniające swoją strukturę, materialność stają się przedmiotami znaczącymi przez połączenie w jednym spoiwie pozornie nie korespondujących ze sobą elementów. Papier choć naturalny wymyka się naturze poprzez technologię, która staje się w rękach artystów narzędziem do artystycznych modyfikacji. Cięcie, sklejanie, łączenie z tkaniną, roślinami - destrukcja i rekonstrukcja. Artyści tworzą unikalne papierowe uniwersum, które w konfrontacji z technokracją składa się na unikalną kolekcję wielowymiarowych obiektów przemawiających do odbiorcy nie tylko swoją formą ale i substancją.


Anita Sadlej Stelmach
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni papieru czerpanego i barwienia naturalnego(dyplom z wyróżnieniem).
Otrzymała I Nagrodę w konkursie na projekt dywanu ( Tisca, Francja) a w 1996r. roczne stypendium rządu meksykańskiego w Akademii San Carlos w Meksyku

Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych: Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „ Z krosna do Krosna” , Muzeum Rzemiosła w Krośnie (2006, 2008, 2010, 2016); 8, 10, 13 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, Łódź (2007, 2013, 2016); V Międzynarodowe Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej „Eko Balt” (2009); 11,13. Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź (2010, 2016). Biennale Malarstwa Ogrody 2006 Wałbrzych, Ogród Oliwny (wystawa indywidualna) Mała Galeria Nałęczów 2011, Tkanina i malarstwo MDK Tychy 2014, Trzy pokolenia Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" Puławy 2013, Ośrodek Konferencyjno - Wystawienniczy "Kasztel w Szymbarku", Szymbark 2014, "Impresje 2016", Muzeum Dom z Basztą, Biecz 2016, wystawa poplenerowa.

Sylwia Lis-Persona
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom w pracowni prof. Adama Styki. Studia podyplomowe ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Aneks w IV Pracowni Interdyscyplinarnej pod kierunkiem prof. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej.
Podwójne wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Członek ZPAP. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, min. wystawa towarzysząca 15 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi. Finalistka 11 Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej w Łodzi; Galeria BWA w Sandomierzu. Finalistka konkursu „ NanoArt” - Galeria Roi Doré w Paryżu oraz II Edycji Konkursu im. Paderewskiego „W służbie sztuce i ojczyźnie”organizowanego przez Galeria Roi Doré i platforma Art-maniac w Paryżu.
Finalistka 10 Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „ Z krosna do Krosna”Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Mieszka i tworzy w Turce pod Lublinem.


Miłosz Horodyski
Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim -dyplom u prof. Włodzimierza Pawluczuka oraz malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie -dyplom u prof. Andrzeja Bednarczyka. Autor kilkunastu filmów dokumentalnych i kilkudziesięciu reportaży telewizyjnych. Nauczyciel akademicki związany z Wydziałem Intermediów ASP w Krakowie.
W młodości współtwórca grupy artystycznej „ kokott”, która ogłosiła manifest na antenie Radia Kraków. Jako autor krótkich opowiadań i ilustrator debiutował na łamach dziennika „ Echo Krakowa”. Później szef Rady Programowej akademickiego radia Rak. Krótko pracował w gazetach „ Tygodnik Powszechny” i „ Kupiec Polski” oraz w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Przez kilka lat dziennikarz stacji: Radio Rak, Radio Ex i Eska Rock. Do 2006 w Radio Kraków, gdzie był reporterem magazynu „ Co niesie dzień”, a potem szefem działu interwencyjno- śledczego. Prowadził w Radio Kraków autorski program „ Raport Miłosza Horodyskiego”.
Pełnił funkcję zastępcy dyrektora Oddziału Regionalnego TVP w Krakowie.
Twórca filmów dokumentalnych emitowanych w TVP 1, TVP 2 oraz TVP Kraków.
Za film „ Hutnik- historia pisana powielaczem” otrzymał medal 25- lecia Solidarności.
Autor artykułów naukowych z zakresu mitów współczesności i kultury audiowizualnej. Twórca literackich miniatur. Przez ponad 10 lat zawodowo związany z TVP S.A. Przez ok. 2 lata pełnił funkcję dyrektora marketingu i PR jednego z banków. Obecnie Prezes Apollo Film oraz dziennikarz radiowy.
Galeria otwarta pon.-pt. 10.00-18.00 oraz w sob. 10.00-14.00
246213